link

Блог Дмитра

Мої хобі

#Основні напрямки моїх хобі

Щоб не поїхати кукухою від роботи та всесвітніх новин, свій вільний від сімейних справ час я присвячую різним хобі. Оскільки ще з дитинства я любив колупатись у різних пристроях - розбирати старі годинники, радіо, фотоапарати (з ймовірністю десь у 0.99 вони не переживали цього досвіду), тяга до цього лишалась і зараз, хоча вже з менш деструктивними наслідками, та більш складними пристроями.

#3д друк

Останні декілька років (з березня 2021 року, коли дружина подарувала мені Ender 3V2 на день народження) це 3д друк — як FDM так і фотополімерний.

#Принтери

Зараз у мене є три 3д принтери у робочому стані, та ще два чекають, поки я їх або відремонтую, або викину. Ось їх перелік у хронологічному порядку:

#Creality Ender 3V2

Мій перший принтер. Було дуже цікаво опановувати технологію, дуже багато помилок початківця було зроблено саме з ним:

За рахунок цього я отримав багато досвіду, протестував немало апгрейдів, і зараз маю добре налаштований та надійний принтер для друку відносно великих обʼєктів на не дуже великій швидкості, та з не дуже вибагливих видів пластику.

#Voron 0.2

Наступним етапом освоєння 3Д друку для мене стало опанування збірки 3Д принтера власноруч, з набору компонентів, частину яких треба друкувати самому, та подальше налаштування цього пристрою.

Якщо вам не знайома ця модель принтера — ось декалька його характеристик:

Цей принтер є найкращим прикладом парадоксу Тесея — чи може він вважатись тим саме принтером, яким був спочатку, якщо більшість його деталей була замінена іншими?..

Спочатку я друкував пластикові деталі на своєму Ендері, і оскільки вони всі мали друкуватись з ABS, а він досить сильно деформується при швидкому охолодженні, тому треба було щось придумувати для підтримання температури повітря навколо деталей вище за кімнатну. Картонні коробки та скотч мені в поміч.

Ender 3V2 накритий картоном, щоб хоч якось можна було друкувати з ABS
Ender 3V2 накритий картоном, щоб хоч якось можна було друкувати з ABS

На диво, такі деталі вийшли більш-менш придатними для використання у першій спробі збудувати маленький Ворон 0.1.

Перша працююча версія мого Ворону 0.1, з V6 хот-ендом та ендерівським екструдером
Перша працююча версія мого Ворону 0.1, з V6 хот-ендом та ендерівським екструдером

Це дозволило добудувати Ворон, більш-менш налаштувати Кліпер та почати друкувати. Наступним я передрукував тулхед під хот-енд Dragon, і там вже екструдер був частиною тулхеду, тому можна було нормально провести дроти та закрити принтер, щоб зайве тепло не виходило.

Виглядає більш довершено, але кольорова палітра дуже на любителя.
Виглядає більш довершено, але кольорова палітра дуже на любителя.

Тут він вже з верхньою кришкою та драгонівським хот-ендом. Кольорові акценти як у інструкції? Ні, не чув про таке — хай все буде кислотно-зеленим, бо у мене було аж дві котушки того пластику, бо купив зі знижкою.

Виглядає дуже погано, але що поробиш…
Виглядає дуже погано, але що поробиш…

В якийсь момент почав гидко свістіти вентилятор обдуву хот-енду, і його довелось замінити тим, що було. А був трохи товстіший вентилятор, який не влазив у тулхед. Довелось імпровізувати. Ще ви могли помітити, що акрилові стінки всі виглядають, наче вони дуже брудні та обдерті. Це все через неякісний акрил. Від високих температур він вкрився сіткою тріщин на поверхні. В інтернеті пишуть, що таке зазвичай відбувається від контакту зі спиртом, але я ніколи не протирав його спиртом, та і столик я виймав з принтера перед тим, як протирати його.

Через якийсь час я купив окремо набір більш якісних акрилових стінок, і там вже не було такої проблеми — до сих пір тріщин не зʼявилось.

Ще ви могли помітити, що низ нагрівального столику вкрито алюмінієвою фольгою. Під нею — теплоізоляційний матеріал, наклеєний на силіконовий нагрівач. Через рік я дуже шкодуватиму, що так зробив, бо у версії 0.2 з "кірігамі" модом тримача нагрівального столику воно впиратиметься у тримач. Ще, у процесі відколупування теплоізоляційного матеріалу, він буде жахливо кришитися. Не рекомендую так робити, він не дає відчутного покращення у нагрівання столику чи вирівнюванні його температури — одна з причин, чому я це взагалі пробував зробити, бо була підозра, що краї столика погано прогріваються (бо нагрівач той має розмір 100100мм, при столику у 120120мм).

Зліва направо: Ender 3V2, Voron 0.2
Зліва направо: Ender 3V2, Voron 0.2

У поточній версії, я передрукував всі пластикові елементи за допомогою самого Ворона, і потім цілий день його перезбирав, і наступний вечер переналаштовував, бо тепер у тулхеда не буде кінцевих вимикачів для зупинки — замість цього буде використовуватись "sensorless homing", коли плата контролеру замірятиме зміну напруги при русі мотору, щоб задетектити, коли тулхед впирається у край рами.

Також я замінив нагрівальну платформу — вона товстіша, 8мм замість 6, має тонкий нагрівач на поліамідній плівці, і він покриває всю нижню поверхню столику від краю до краю, тому немає проблем з нерівномірністю нагріву столику, а термістор вкручується у столик, і міряє саме температуру столику а не нагрівача.

#Elegoo Saturn S
Типовий Elegoo Saturn S, нічого цікавого
Типовий Elegoo Saturn S, нічого цікавого

У конструкції цього принтеру немає нічого цікавого, але досить цікавий був спосіб його отримати. Купив його на аукціоні на eBay за 60 доларів у вигляді двох зламаних принтерів. З опису аукціону дізнався, що продавець обіцяє, що обидва принтери будуть витягнуті з купи брухту, і кожен з них буде зламаний по-різному, тому з двох непрацюючих можна буде зібрати один працюючий, або вони безкоштовно пришлють запчастини, яких бракує, щоб зібрати один принтер, який друкуватиме. Продавець не збрехав.

Тепер я маю один Saturn S, та трохи запчастин до нього. Окремим постом я потім опишу, як я двічі замінював його LCD екран, поки не зробив це по-нормальному.

#Комʼпютери

#Сервери

Я довгий час мав домашній веб-сервер, який почався як побічний продукт від спроби зробити автомобільну медіа-систему батьку в машину ще десь у 2008 році.

У той час у нас з батьком зʼявилась супер-ідея зробити автомобільну медіа-систему на основі компʼютеру. І десь на ОЛХ (тоді ще Slando, якщо нічого не плутаю) ми побачили обʼяву про продаж купи компʼютерів, які були частиною системи показу реклами у якихось ТЦ. Це була кастомна збірка у пластиковому корпусі, яка кріпилась за великими LCD-телевізорами, які десь підвішувались. У основі системи - материнка VIA Epia M, не памʼятаю вже якої конкретно моделі. Що памʼятаю — вона мала композитний відеовихід та VGA, здається пасивне охолодження, 256 мег оперативки, та IDE.

З медіа-системою для авто не вийшло, а от перший домашній веб-сервер я зробив саме на основі цієї материнки. Спочатку це взагалі було на Віндовсі з VertrigoServ (альтернатива до все ще популярного тоді російського Denwer).

Одного дня я все налаштував, підняв на цій штуці свій бложик, виставив його в Інтернет та пішов гуляти. Коли прийшов додому — комп явно перезавантажився, та багатьох файлів на диску не було. Тоді явперше задумався над тим, що краще таки почати використовувати Лінукс для веб-серверу. З цього почалось знайомство з неймовірно цікавим світом Лінуксу.

Цей компʼютер з часом було замінено на те, що лишилось після апгрейду мого домашнього компа, потім це був Dell Optiplex 990MT, чи щось подібне. Ми декілька разів переїздили, та я замінював компи, які виконували роль домашнього сервера. У 2020 році я купив делівський 1U сервер, від якого було дуже багато шуму, і тримати його ввімкненим можна хіба що за двома дверима десь у кладовці. Потім був шаровий Supermicro - його я намагався зробити трохи тихішим, але це було не сильно раціонально, хоча і цікаво. Було проведено експеримент по зменшенню шуму шляхом заміни кулерів та встановлення плати контролю обертів (простий резистор не підійшов би, бо там PWM та інформація про оберти репортиться у систему). Експеримент проведено успішно, але у такій формі його досить важко десь тримати, хіба що на столі чи десь на шафі.

А чому б, власне, і не поставити десктопні баштові кулери у 1U сервер?

У пошуку натихішого варіанту, який би міг стояти можливо навіть у тій самій кімнаті, де я працюю (ні, це була погана ідея, нічого не вийшло, але що поробиш, сервер у мене тепер є) я надибав HP ProLiant DL370 G6 у рекмаунт версії, тому під нього з часом довелось друкувати ніжки, на яких би він міг стояти вертикально, як такий собі компʼютер у Big Tower корпусі:

HP Proliant DL370 G6 у кладовці, поруч з двома Dell Optiplex
HP Proliant DL370 G6 у кладовці, поруч з двома Dell Optiplex

Зараз він не використовується та стоїть у кладовці, всі свої сайти я розміщаю на VPS.

#Ноутбуки

Зараз я переключився на придбання за невеликі гроші ноутбуків (Сінкпадів та різних Делів) у різному стані, приведенні їх у робочий стан та відправці до фонду Армія SOS.

9 різних ноутбуків серії Thinkpad, готових до відправки військовим
9 різних ноутбуків серії Thinkpad, готових до відправки військовим

Це дозволяє поєднати приємне (колупання у компʼютерному залізі) та корисне (допомогу військовим). Почалось з відправки тих ноутбуків, які були в мене вдома - Thinkpad X230 з FullHD модом, Dell Latitude E7450, Thinkpad X240. Потім на фронт поїхали два Thinkpad T440, Thinkpad X260, Thinkpad P51. Зараз в дорозі партія з ще девʼяти ноутів: трьох T480s, двох T470s, двох T460s, одного T460 та одного T440s.

Всі вони були куплені на аукціонах на eBay, перевірені на наявність/відсутність необхідних компонентів (дуже часто їх продають без оперативки, акумуляторів, блоків живлення, SSD та вайфай модулів), базово відремонтовані (замінені розбиті екрани, поламані клавіатури).

З цікавих випадків була заміна екрану у T460 донорським з T480 — так я дізнався, що досить давно двосторонній скотч став засобом кріплення рамки навколо екрану. Для порівняння, у X240, X250, X260, X270 рамка навколо екрану тримається на защіпках, і матрицю можна замінити за 5 хвилин, три з яких ви будете намагатись перезавантажити систему так, щоб можна було зайти в БІОС (не памʼятаю, навіщо, але мені це було треба при заміні 1366x768 на FullHD У X260).

Ще для однієї заміни екрану я придбав матрицю без вушок з отворами під гвинти для фіксації її у корпусі, і довелось викручуватись - клеїв ту матрицю на 3M 300LSE стрічку.

Для наступної відправки вже є декілька інших ноутбуків:

  1. Lenovo Thinkpad T480 — у нього був запаролений BIOS, це вдалось виправити за допомогою програматора та автопатчера з badcaps.net
  2. Lenovo Thinkpad T460 — мав розбитий екран (описано вище), та відсутні деякі компоненти. Чекає на акумулятор та зарядний пристрій.
  3. Dell Latitude 7510 — зовнішньо виглядає, наче ним не користувались, не має жодної пилинки всередині але не вмикається, спроби відновити BIOS не дали результатів. Довелось замінити материнку (така сама, але робоча, коштувала 40 баксів). Блоку живлення теж не було, тому я купив з аукціону сумісний делівський, який виявився комічно великим — справжній "power brick":
Величезний блок живлення від Dell на 210W
Величезний блок живлення від Dell на 210W

Підозрюю, що він призначений для яких-небудь "все-в-одному" настільких компʼютерів. Але для моїх цілей підійде і такий.

У майбутньому планую придбати простеньку паяльну станцію, та опановувати дрібний ремонт (виламані порти і всілякий дрібʼязок).

#Якось так…

Колись ще ремонтував велосипед, який мені віддав колега Ерік, якому я за це дуже вдячний, але фото процесу не зберіглось, та і "ремонт" був не дуже складний — замінити декілька зламаних спиць, підрівняти трохи погнуту каретку, все почистити, змазати та налаштувати гальма і перемикання передач.

Подивимось, як воно буде далі. Всі новини, варті публікації ви побачите на цьому сайті. Скоріш за все, це буде щось про 3д принтери та ноутбуки, що досить очікувано.