Цю сторінку було оновлено 2025-02-27
MacBook Air 13" early 2015 досить норм
…якщо ви нікуди не поспішаєте.
#Нащо воно мені?
Якщо коротко — то заради науки, для дослідів. З самого початку хотів перевірити, наскільки добре він потягне Windows 11 (бо він досить компактний та відносно надійний для тих задач, під які я його хотів використовувати).
#Як враження?
#Апаратні можливості
Ноуту вже десять років, і там і5 пʼятого покоління та 8ГБ DDR3, екран 1440 на 900 пікселів (з не найкращими кутами огляду), але досить жвавий акумулятор, скляний тачпад, дуже компактний алюмінієвий корпус і нормальна клавіатура (не супер у порівнянні з сучасними макбуками, але вцілому нормальна). Немає HDMI, доведеться використовувати кабель з mini-DisplayPort для підключення до монітору — трохи незручно, якщо взагалі комусь потрібно.
Глобально — ноутбуку вистачить на прості офісні задачі, браузинг інтернету, SSH та прості скрипти.
#Програмні обмеження
Коли цей МакБук тільки було випущено, він йшов з Mac OS 10.10 Yosemite. Остання офіційно підтримуєма версія — Mac OS 12 Monterey.
Що це нам дає? Головний біль, якщо ви хочете легко почати використовувати Xcode, бо версії, які підтримуються системою вже не скачати з офіційного сайту чи маркетплейсу, і доведеться їх десь шукати. Також, Homebrew не буде нормально працювати — замість скачування готових додатків воно буде намагатись це все збілдити з нуля. Але спочатку треба буде зібрати cmake, що по свідченням випадкових людей з інтернету може зайняти більше 4 годин.
На цьому етапі я повністю зневірився і поліз читати про OpenCore Legacy Patcher. З його домогою можна пропатчити UEFI та встановити сучасну версію OS (Mac OS Sonoma ставиться і працює, але ще повільніше ніж "рідні" версії). Homebrew працює вже краще, і не намагається білдити програми з нуля, а просто завантажує готові версії, хоч і попереджає, що воно запущено на пропатченій не підтримуємій системі, і тому не треба їм писати про помилки у софті, бо це вже не їх проблеми.
Остаточним результатом використання OpenCore Legacy Patcher став апргейд на найсвіжішу версію ОС, доступну на той момент - Sequoia 15.3.1:

#Швидкість рідного диску
Оскільки він йшов усього з 128 Гб диску, та ще й на SATA3 інтерфейсі, це вже було трохи замало на фоні вже ставшого звичним NVMe. Ось тест швидкості читання та запису на цей "рідний" диск:

#Після апгрейду диску
Я взяв той NVMe диск, який був наявний, і використав найдешевший перехідник з NVMe на пропрієтарний колектор дисків Apple, і ось результат:

В цілому — досить непоганий компактний ноутбук для легких задач типу перегляду Ютубу, срачів у Твітері чи створенні документу у Ворді.